Dermed skal Fiskeriforskning, sammen med Havforskningsinstituttet, representere norske marine forskningsinteresser i Europa.
EFARO er et europeisk forum som har som mål å stimulere europeisk samarbeid i fiskeriene og innen havbruksforskning.
Videre skal forumet legge til rette for at medlemsorganisasjonene skal hjelpe hverandre med bruk av infrastruktur og i andre situasjoner der dette er naturlig, både geografisk og tematisk, og gi synergieffekter av et slikt samarbeid.
Fiskeriforsknings visjon om "Større verdier fra havet" passer godt inn i EFAROs arbeid som også har som mål å jobbe med økonomiske og sosiale spørsmål innen fiskeri og akvakultur.
Spiller på lag med de beste
Administrerende direktør Ivan C. Burkow er godt fornøyd med at Fiskeriforskning nå skal være med på å bestemme veien videre for europeisk forskning innen fiskeri og havbruk.
- Fiskeriforskning kan nå være med på å legge premissene for marin forskning i Europa, og vi får muligheten til å spille på lag med de beste aktørene på dette området, forteller Burkow.
Fiskeriforskning ble medlem i EFARO 2. juni i år. Du kan lese mer om EFARO på nettsidene til forumet.