Fagdag

Temadag med presentasjon av spektroskopiske målemetoder

Nøkkeldata

Sted Nofima, Osloveien 1, Ås
Pris 350,-
Startdato 28. februar 2011
Sluttdato 28. februar 2011

De siste tiårene har man sett en rivende utvikling av systemer for hurtige kvalitetsmålinger av kjøtt og fisk. Spektroskopiske måleteknikker har stått sentralt i denne utviklingen, og teknikkene har vist seg som pålitelige analyseverktøy i ulike industrielle matapplikasjoner.

I samarbeid med EU prosjektet ProSafeBeef ønsker Nofima Mat, Ås, å invitere produksjonsledere, kvalitetsledere, forskere og andre interesserte fra kjøtt- og fiskeindustrien til en temadag der den nyeste utviklingen innen on-line og at-line spektroskopiske kvalitetsmålinger av matprodukter presenteres.

En stor utfordring for matindustrien er å øke effektiviteten og lønnsomheten i produksjonen, og på samme tid utvikle og forbedre produktkvaliteten. Raske sensorer, og spesielt spektroskopiske teknikker, brukes derfor i stadig økende grad til kvalitetskontroll og prosessoptimering på produksjonslinjer. Det industrielle behovet for denne typen metodikk er økende, og applikasjonsområdene favner et bredt spekter. De siste års utvikling av spektroskopiske teknikker, raske sensorer og dataprosessering har ført til sofistikerte og anvendelige målesystemer for karakterisering av matprodukter.

Temadagen vil inneholde både presentasjoner og praktiske demonstrasjoner av nyere måleteknikker for bruk til måling av viktige kvalitetsparametre i matindustrien:

Nær-infrarød spektroskopi:
- on-line bestemmelse av fett i kjøttstykninger og kvernet kjøtt
- ikke-kontakt målinger av kjernetemperatur I kjøttprodukter
- at-line målinger av spekk-tykkelse i skinke

Raman spektroskopi:
- bestemmelse av fettsammensetning i kjøtt og fisk

Fluorescence spectroscopy
- rask deteksjon av fecal kontaminering på slakteskrotter

PROGRAM

9:00 Registrering (kaffe/te)

9:30 Velkommen
Jens Petter Wold, Nofima

9:40 Måling av fettsyresammensetning i kjøtt og fisk. Bruk av Raman spektroskopi.
Nils Kristian Afseth, Nofima

10:00 On-line måling og av kjøtt og fisk med NIR spektroskopi
Jens Petter Wold, Nofima

10:20 Pause

10:30 Hurtiganalyse av fecal forurensing på storfeslakt basert på Fluorescense analyse. Rapid screening
Frank Lundby, Nofima

10:50 FT-IR analyse av flytende prøver
Achim Kohler, UMB og Nofima,

11:10 Lunsj

12:00 Demonstrasjon av instrumentene

14:00 Oppsummering / Evaluering

14:15 Slutt

Påmeldingsfrist: 18. februar

Buss til Gardermoen: 14:35 and 15:35

Buss til Rygge 16:00

Det er ca 8 minutter å gå fra Nofima til flybussen

For mer detaljert informasjon, vennligst kontakt Bjørg Narum,
E-post: bjorg.narum@nofima.no

 

None Foto: Qvision
Copyright: Qvision

Kontaktperson

  • Bjørg Narum

    Avdelingsingeniør / rådgiver

    Tlf: +47 64970162

    Mobil: +47 482 45 710

Prosjekter

Lenker

Kontaktperson

Prosjekter

Lenker