Etterspørselen etter fiskemel forventes å overstige produksjonen i løpet av få år og vil kunne begrense videre vekst innen akvakultur dersom det ikke utvikles bærekraftige alternativer.
Alternative proteinfôrmidler må oppfylle flere krav inkludert høy tilgjengelighet, konkurransedyktig pris og gode tekniske egenskaper innen håndtering og fremstilling av fôr basert på ekstrudering og pelleteringsteknologi.
Produktene bør ha et relativt høyt proteinnivå med gunstig aminosyresammensetning og god fordøyelighet, og lavt nivå av ufordøyelig fiber, ikke-løselige karbohydrater og antinæringsstoffer.
Noen av de mest utbredte antinæringsstoffene i planteprodukter (protease inhibitorer, lektiner, antivitaminer og til dels fytinsyre) er varmelabile og kan degraderes i termiske prosesser.
Varmestabile forbindelser (glukosinolater, saponiner og alkaloider) kan reduseres ved vann- eller løsemiddelekstraksjon.
Fermentering kan redusere innholdet av karbohydrater og konvertere en del av dette til proteiner.
Både fermentering og enzymbehandling har vist stort potensial for reduksjon av protease inhibitorer, tanniner og fytinsyre. En kombinasjon av metoder har ofte bedre effekt enn enkeltoperasjoner.
Oppgradering av alternative proteinråvarer, både vegetabilske og animalske, er et strategisk satsingsområde hos Nofima med målsetning å utvikle kostnadseffektive metoder for pre-prosessering av disse.
Uttesting og optimalisering av prosesseffekter og nye produkter skjer i nært samarbeid med andre foretningsområder innen Nofima.
Aktuelle problemstillinger:
- Oppgradering av vegetabilske og animalske råvarer
- Fjerning av antinæringsstoffer
- Økt biotilgjengelighet