Ved å skjære på en ny måte får du tilgang på biffer som: høyryggfilet, bogbiff og flat iron filet.
Tom Chr Johannessen fra Nofima AS viser nytt norsk nedskjæringsmønster. Christophe Chenille fra ADIV i Frankrike viser fransk nedskjæringsmønster og hvordan det er mulig å utnytte slakteskrotten optimalt.
Dette er en unik mulighet for mindre kjøttprodusenter til å få utvidet kunnskap om hvordan en kan øke utbyttet på nedskjæring av storfe og storvilt.
MÅL
Målet med kurset er at deltakerne skal kunne lære å skjære ut flere møre muskler fra forpart.
MÅLGRUPPE
Mindre kjøttprodusenter som driver med nedskjæring, eller er interesserte i nedskjæring av storfe eller storvilt.
KURSINNHOLD
Kurset vil i hovedsak bestå av praktisk nedskjæring av kjøtt. I tillegg vil Rune Rødbotten fra Nofima AS holde et foredrag om nye møre biffstykninger, og vise eksempler på at nytt skjæremønster gir økonomiske
fordeler.
KURSANSVARLIG
Kursleder er Bjørg Narum, Nofima AS. Alle spørsmål kan rettes til henne.
Kurset starter 9.30 og pågår til 15.30, den 24. januar 2012. Det er plass til maks 15 deltakere. Påmelding innen 12. januar 2012 til Lily Rømcke, e-post: lily.romcke@nofima.no eller tlf: 64 97 02 47. Påmeldingen er bindende.
Kurset arrangeres av Nofima AS i samarbeid med EU-prosjektet ProSafeBeef og Kompetansenettverket for småskala matproduksjon, Region Øst, som er en del av Innovasjon Norges Utviklingsprogram for lokal mat.