Det aller meste av klippfisken omsettes til forbruker som den forlot Norge, det vil si som hel fisk. Disse bys fram i supermarkedene, ofte i stabler. Svært ofte er den eneste informasjonen du som forbruker kan forholde deg til er pris og størrelse.
Andre studier utført av Fiskeriforskning viser at mange savner bedre informasjon, blant annet fordi mange er usikre på hvilken fisk de skal velge.
I 2007 skal Fiskeriforskning sette opp ett eksperiment i Porto hvor vanlige, klippfiskspisende portugisere skal vurdere klippfisk sammen med ulike typer informasjon.
Pr i dag vet vi ikke hvilke typer informasjon som kan oppfattes positive, nøytrale eller negative. Eksempler på informasjonselementer kan være opphavsland, torsketype, produksjonsmåte, pris, garantier om at fisken inneholder bestemte sensoriske egenskaper osv.